Bangkok, Samui, Phi Phi 2022
príprava na odlet

Po dvoch rokoch lokálneho cestovania a kempovania, sme sa s kamošom Vladom rozhodli zamieriť do juhovýchodnej Ázie. Počas bookovania letenky neboli korona pravidlá moc jasné, tak sme zvolili tú najpriamejšiu cestu lietadlom Viedeň- Bangkok s Austrian Airlines.

Dobrodružstvo začína už predstavou, kam mám namierené. Kufre balím pár hodín pred odletom a na lístku mám poznačené len nevyhnutné veci, ktoré nesmiem v žiadnom prípade zabudnúť. Viac pozornosti mi tento rok dalo zobralo hlavne nezabudnutie rôznych povolení a certifikátov, čo sa týkalo očkovania a testovania. Aj tieto záležitosti som nechal na posledný týždeň, keďže som tušil, že bude všetko ok. A aj bolo. 6 dní pred odletom som nahádzal všetky potrebné certifikáty do mobilu a vyplnil Thai Pass. To všetko mi zabralo asi 40 min. pohodového večera.  Veľmi sa mi páči táto doba, kde mi stačí mať pri sebe len mobil, cez ktorý si všetko obslúžim.

Zo samotného balenia som nikdy nerobil žiadnu komplikovanú záležitosť. Dve kôpky oblečenia a potrebných vecí ( jedna do podpalubia a druhá príručná ), uloženie ich do športového bagu a príručného ruksaku a malá dokladovka, kde mám poruke všetky potrebné doklady na cestovanie. Tá malá dokladovka je veľmi praktická a prehľadná záležitosť pri častej manipulácii na letiskách s mobilom a dokladmi. Udržujem ňou prehľad a pohodu pri cestovaní. Deň pred odletom sa čekujem cez apku Austrian. 


Musím povedať, že sa mi páči self baggage checkin na Wien Mitte. Odlietali sme až večer a teperiť sa s kuframi na letisko a tam vybavovať formalitky, no dá sa to aj príjemnejšie. Hneď ráno sme dali veci do kufrov a odniesli na spomínaný checkin na Viedeň stred. Tam sme kufre odovzdali a poslali až do príletovej destinácie, v tomto prípade Bangkok. 

Na letisko do Schwechatu sme sa vydali dve a pol hod pred odletom. Kufre boli odovzdané už doobeda a my sme mali pred sebou už len pasové a security. Viedenské letisko je dobre organizované, takže sme všetko kontroli hladko prebehli a zostávajúci čas do odletu strávili v lounge. Plánovaný odlet bol 23:20 a s krátkym meškaním už vo Viedni sme povedali ahoj Európa!


Bangkok

Zahajujeme pristávanie. 

Mesto Anjelov nás víta monzúnom a letisko Suvarnabhumi v Bangkoku na 15 min.neprijíma žiadne lietadlá. Kapitán nám oznamuje, že je všetko vporiadku, ale chvíľu si nad Bangkokom zakrúžime. Cez okno sme pozorovali hrôzostrašný mrak vedľa nás, z ktorého sa zosypáva poriadna leja.


Na letisko si voláme "Grab" obdobu Uberu. Cesta do hotela trvá necelú hodinku a my stojíme na recepcii hotela Novotel Bangkok Sukhunvit. Novotel sa mi vždy veľmi páčil svojim moderným štýlom a vybavením a vždy sem rád zavítam.Tentoraz po mnohých rokoch zase v distrikte Sukhunvit v Bangkoku. Púta ma svojim krasnymi mrakodrapmi a celá štvrť budí dojem malého Hongkongu. Večer si nenecháme ujsť posedenie pri koktejli v hotelovom Sky Rooftop bare.   

Na Bangkoku obdivujem jeho rôznorodosť. Hneď vedľa vysokých mrakodrapov stoja malé a niekde ešte aj drevené chatrče. Luxus mesta prezentujúci sa napr. v obchodných domoch poprepletávaný jednoduchými stánkami na predaj ovocia, zeleniny a jedla. Všadeprítomný "smrad" Bangkoku a vysoké denné a nočné teploty. Toto mesto je svojou 24 hodinovou neopakovateľnou pulzáciou neodolateľné. 

V Bangkoku trávim väčšinou prvé 2-3 noci dovolenky. Aklimatizujem sa, zharmonizujem jetleg a dokúpim oblečenie a výstroj do južného Thajska, kam väčšinou po Bangkoku pokračujem. Na druhé ráno teda pokračujeme do Platinum Shoping Centre v časti Pratunam. A najviac sa vždy teším na obed v Platinum. Na najvyššom poschodí veľký Food Court plný lokálnych jedál za výborné ceny. Dokonca už aj hygiena sa tu za posledné roky výrazne zlepšila. Vlado mal trochu problém s výberom jedla, pretože bol ešte stále v kultúrnom a stravovacom šoku :) Na druhé kolo sa mu ale podarilo vybrať a myslím že už v Bangkoku trafil rovno do čierneho a našiel Pad Thai, pri ktorom zostal až do konca dovolenky.

V hoteli nám nič nechýbalo, iba sejf v izbe bol trochu zmetený a dva krát sme museli volať servis, aby sme sa dostali k svojim peňaženkám a dokladom. No a práve kôli jednej z návštev recepcie, sme sa dostali pred objektívy repotérov a kameramanov televízií, pretože do hotela dorazila celebrita v sprievode policajných áut a médií. 

Takže ak by ste ma niekedy videli v Thajskej telke.
Áno, som to ja! :)


Samui

Na tretí deň balíme kufre, zamávame  Bangkoku a nasadáme do Bangkok Airways smer Samui. Je to asi hodinka letu, ale Bangkok Airways si drží stále svoje prekoronové ceny a za one way ticket platíme 90€, čo je na dnešné thajské pomery slušná pálka. Mohli sme to dať aj letom cez pevninu do Surathani a potom minibusom a boatom na Samui. Pre nedostatok času volíme skrátenejšiu verziu priamo na súkromné letisko Samui. Navštíviť toto letisko vždy býva jedným z veľkých zážitkov. Malé tropické letisko uprostred džungle. Baggage Claim pod palmovými listami, na toaletách obrovské akvárium, Duty Free zóna v tropickom parku letiska. Pristávajúce lietadlá tu musia kôli dĺžke dráhy dávať pozor aby to ubrzdili. Bol som raz na ostrove, keď sa tu práve kôli neubrzdeniu stala nehoda. 

Skôr ako sme na dorazili do hotela, kontaktoval som mojich známych aby mi prichystali skúter, keďže Samui bez skútra jednoducho nefunguje. V distikte Chaweng nasleduje ohnivé zoznámenie sa s mojou thajskou rodinkou, aj so STAFFom miestnej rezidencie, kde sa vždy za veľmi dobrých podmienok ubytujem. Dostávam moju izbu, v ktorej som vždy pri návšteve ostrova Samui.

V tejto časti dovolenky prichádza k ďalšej zmene, ktorá poznačila ďalší priebeh. Pred hotelom spoznávame Slovákov Michala a Moniku a za mysterióznych okolností na druhý deň, si vymieňame kontakt. Michal a Monika zostávajú našimi parťákmi do konca dovolenky. To sme teraz ešte nevedeli. 

Samui je silne poznačené nedostatkom turizmu po korone. Veľa miestnych podnikov som našiel zavretých, ceny jadál v reštauráciách ale aj motoriek boli veľmi prijateľné pre turistov. Samui som videl po veľa rokoch znova také, aké som ho spoznal. Nádherná tropická príroda, more nádherne priezračné, kokosové palmy v džungli po celom ostrove. Na parkoviskách pri atrakciách ( návšteva vodopádov), konečne nik nevyberá parkovné ani vstupné. Najesť sa v reštaurácii s thajskou kuchyňou priamo v Chaweng sa môžete už za nejakých 2,20€ (Pad Thai). 


Nie, že by som nezvládol prilbu počas šoférovania na hlave, ale toto je ďalšia vec, ktorá sa mi na Samui páči a našťastie sa ešte nezmenila. Tu sa jednoducho ešte stále prilba na motorke nenosí!!! A aj to je ďalší dôvod, prečo ostrov Samui patrí medzi mojich favoritov. Samui zostáva našťastie naďalej prírodným ostrovom.

Samozrejme, že sme nevynechali ani nočný život v Chaweng, boli pozrieť veľkého Buddhu na ostrove, zrelaxovali sme pohľadom z Roof of Samui  a pravideľne raňajkovali na lokálnych trhoch za našou rezidenciou.Phi Phi

Po šiestich dňoch na plážach kokosového ostrova sa ráno taxikom presúvame do prístavu Nathon. Odtiaľ vyrážame na pevninu do Suratthani. Opäť kôli ušetreniu času a síl berieme boaty firmy Lomprayah, ktoré sú o niečo drahšie ale rýchlejšie a komfortnejšie. V našom prípade to urobilo na osobu rozdiel asi 27,50€ , ale zat sme si ušetrili ranný spánok pretože nás odviezli z hotela do prístavu Nathon, z Nathon katamaranom na pevninu do Suratthani. Zo Suratthani minibusom do Kraby a ďalej Speed Boatom na Phi Phi čo je už na opačnej západnej strane Thajska v Andamskom mori, Indického oceánu. Celú túto trasu sme prešli asi za 6 hodín, čo inej spoločnosti trvá asi o 3 hod dlhšie. Video Thajsko 2022 začína práve v Nathone čakaním na katamaran. Na PP ( Phi Phi Island) sme dorazili plný síl o 17.hod. Službu hotelovéh guida sme odmietli, aby sme nemuseli čakať na ďalších turistov a išli sa ubytovať sami priamo do hotela v tomto tropickom raji. Vlado nepotrebuje zmeny, takže sa mu prvý večer na PP moc nepozdával. "Na Samui bolo krajšie" šomral si :) Michal s Monikou sa medzitým vybrali zo Samui letecky do Bangkoku. Odtiaľ sme ich stiahli k nám na PP. Museli letieť na Phuket a potom boatom na PP. Tu sme ich hneď na ďalšie ráno vítali. My sme už mali čiastočne preskúmaný ostrov a prišiel som na to, že sa tu toho moc nezmenilo. Ceny išli dole aj tu.

Phi Phi Island mám veľmi rád. Rád sa tu občas na pár dní odstrčím od civilizácie. Je to tu všetko úplne inakšie ako inde.

Nemohli sme nenavštíviť na morských kajakoch monkey beach. Ďalší deň sme prenajali "thajský Long tail boat", s ktorým sme spravili okružnú jazdu okolo Phi hi Don ( hlavný ostrov), prešli na Phi Phi Le, navštívili Maya Bay, šnorchlovali s andamskými rybkami, vychutnali rajskú pláž na Bamboo Island. Zážitkom pre mňa bolo prejsť džunglou na PP Don keď sme všetci vybehli na 3 View Pointy nad ostrovom. Prečo zážitok pre mňa? Nemám moc v obľube opice. Viem totiž čo dokážu. 

A tie sú v tej džungli všade.
Cez Phuket do Bangkoku

Cestovať zrýchlene speed boatom a ešte v čase monzúnu, keď neviete aké počasie vás na mori zastihne, sa nám zapáčilo. Po dňoch a večeroch nabitých dobrodružstvami, sme sa spolu s našimi parťákmi Monikou a Michalom, presunuli speed boatom cez Phuket, letecky do Bangkoku. V Bangkoku som mal na pláne ešte jedno stretnutie, takže posledná noc pred odletom musela byť v Bangkoku. 

ONE NIGHT IN BANGKOK!

V príjemnom hoteli sme už len zakoreňovali množstvo zážitkov, ktoré sme v Thajsku aj prežili. Posledný deň už len spomínané stretnutie a vytýčenie smeru. Suvarnabhumi Bangkok - Mníchov Nemecko - Viedeň Rakúsko a sme doma.
Cestovaním a pohybom dáva človek šancu okolnostiam, aby sa udiali. Dáva šancu mnohým interakciám, aby prebehli. A vy sa potom nestíhate čudovať, čo všetko je na tomto svete možné!


Destination Blue