Tee Kuo Siaw Lim Kung Fu

štýl južného Shaolinu


Niečo o mojom štýle " životného nastavenia ".Som veľmi rád, že Vás zaujala téma, ktorá je v našich končinách možno menej obviklá. Vždy keď sa niekomu snažím vysvetliť čo to vlastne robím, prvé čo je, hľadám kľúč, prepojenie na nadviazanie k človeku, ktorému pravdepodobne otváram niečo nové. Niečo tajuplné až mystické.

Väčšinou začíname s bojovými tréningami, aby sme sa naučili nejaké nové coolové akrobatické pohyby, aby sme sa zlepšili po fyzickej stránke, poprípade aby sme boli schopný ubrániť sa, alebo pomôcť niekomu, ak by to bolo nutné. Po pár týždňoch si všimneme ako sa zrýchľujú naše reflexi, rýchlosť pohybov tela a mysle. Zároveň narastá vonkajšia aj vnútorná sila, sebavedomie, pocit istoty a akejsi spokojnosti, že to sme sa správne rozhodli a že to celé funguje. 

Môj dôvod začať trénovať Shaolinské Kung Fu bol trochu iný. Keďže som odmalička trénoval rôzne bojové umenia a športy, vedieť sa na ulici obrániť, nebola pre mňa aktuálna motivácia. Spirit, meditácia, vyššie schopnosti presahujúce materiálne telo. Práca smerujúca k vnútornému vyrovnaniu a zharmonizovanie vnútorného ohňa bolo to, čo ma pritiahlo do Shaolinu. Naučiť sa techniky, o ktorých som predtým čítal len v knihách a videl vo filmoch. 

Môj " Grandmaster " Bambang Tanuvikarja pochádzajúci z južnej Číny, ktorú musel opustiť a cez Indonéziu sa dostal do nemeckého Berlína, ma zasvätil do tajov práce s Qi a Shaolinského Kung Fu štýlu Tee Kuo Siaw.


 

Štýl Tee Kuo Siaw Lim Kung Fu

Tee Kuo Siaw Lim je štýl Kung Fu, ktorý má svoje korene v tradičnom čínskom Hokian Siaw Lim Kung Fu.
Čínsky box Chuan Fa, v slovenčine „cesta päste“, známy v tejto krajine ako Kung Fu, je dôležitým prvkom tradičného čínskeho bojového umenia.
Je to teda štýl, ktorý pochádza z južných oblastí Číny.
Tu sa kladie dôraz na silné techniky rúk a na pevný postoj, pretože všetka energia je „nasávaná“ zo zeme.


Kung Fu doslovne znamená „vykonaná práca“, „remeselník“, „robotník“ alebo „človek, ktorý zvládol umenie fyzického cvičenia“.


Fyzickou a duševnou prácou na sebe sa bojovník zvnútorňuje a realizuje fázy pracovného procesu.
Rovnaký vzor je vo všetkých formách práce. Každý pracovný proces, ako aj každý osobný rozvoj, každý vzťah, každý koníček alebo dokonca celý život možno jasnejšie vnímať, formovať a riadiť.

 

Tajomstvo Kung Fu

V starovekej Číne ľudia odpozorovali svoje pohyby,  harmóniu a rytmus od prírody. 

Tiger sa naťahuje a cerí svoje pazúry. Žeriav rozťahuje krídla, aby rozprúdil Qi, životnú energiu.

 Na dosiahnutie harmónie bola vyvinutá filozofia „piatich zvierat“ (Ngo Heng-Kun), ktorú možno prečítať na piatich prstoch jednej ruky:

Palec
Charakterizuje dušu, spirit. Symbolizuje Draka. Ovláda a kontroluje zvyšné prsty, ktoré stoja za fyzickými schopnosťami. Bez neho je možné len málo, pretože bez mentálnej koordinácie zostanú všetky fyzické aktivity bezcieľné a neplodné.


Ukazovák
Charakterizuje dych a rýchlosť, ktoré symbolizuje Had.


Prostredník
Znamená kosti a tvrdosť tela, ktoré symbolizuje Tiger.


Prsteník
Znamená silu a vôľu, ktorú symbolizuje Leopard.


Malíček
Je charakterom pre šľachy a strečing, ktoré symbolizuje Žeriav.

 
 

Výhody tréningu

 Qigong a Kung Fu

 • Posilňuje kĺby
 • Zlepšuje rovnováhu
 • Zvyšuje mobilitu
 • Zlepšuje zmyslové vnímanie
 • Posilňuje imunitný systém
 • Pomáha znižovať stres
 • Zlepšuje hlboké dýchanie
 • Podporuje prirodzený relax
 • Zlepšuje koncentráciu
 • Znižuje krvný tlak a posilňuje srdce
 • Zvyšuje pružnosť fascií
 • Posilňuje spojenie medzi hornou a dolnou časťou tela
 • Rozširuje a vybrusuje vnímavosť
 • Podporuje neutrálne zmýšľanie, najsť vlastný stred
 • Pomáha odbúaravať zlé návyky
 • Zvyšuje sebavedomie
 • Zlepšuje pochopenie vlastných fyzických limitov
 • zlepšuje držanie tela
 
 

DOKONALÁ PRÁCA V KUNG FU „ŠESŤ FARIEB“

Každý pracovný proces, každý tréning, každé priateľstvo, každá životná etapa alebo dokonca každý dokončený život prechádza 6 fázami až do konca. Kung Fu, čo v preklade znamená „dokončená práca“, "tvrdá práca",  je cvičením rozpoznávania a aplikácie do vlastného života.

ŽLTÁ FÁZA

Je to symbol pre začiatok, zrod myšlienky. Sme zvedaví a začneme sa učiť zaobchádzať so svojím telom. Dôvera v projekt sa bude pomaly, ale isto zvyšovať.MODRÁ FÁZA

Symbol pre osvetu. Už žiadny boj proti sebe. Rozumieme svojmu telu, rozdeľme si sily. Počúvame samých seba a dielo začne „plynúť“ samo od seba.BIELA ​​FÁZA

Symbol odhodlania pokračovať v práci napriek všetkým pochybnostiam. Únava, zranenia, rozptýlenie ... proces sa naťahuje. Teraz je to rovnako ďaleko ako späť k cieľu.

 

ZELENÁ FÁZA

Symbol identity. Rutina vytvára pocit bezpečia. Dĺžka cesty, ktorú sme prešli, zdôrazňuje našu dôveryhodnosť bojovníkov a robotníkov. Posilňuje to naše sebavedomie, cieľ sa už nespochybňuje.ČERVENÁ FÁZA

Symbol pre naše majstrovstvo. Sme pripravení dokončiť našu prácu, odovzdať svoje skúsenosti a niesť zodpovednosť za svoje činy.ZLATÁ FÁZA

Je to symbol konca, zavŕšenia. Proces sme vnímali na rôznych úrovniach v zápase so sebou samým. Rozumieme celému procesu. Realizácia uzavrie kruh a ukazuje nový začiatok, začiatok ďalšej žltej fázy.